Ateliér A8000 připravil pro Teplárnu České Budějovice analýzu ČB.21 Smart Green City, která představuje nejzajímavější rozvojový potenciál, a to východní pás města mezi dálnicí a hlavním železničním koridorem, táhnoucí se od Husovy kolonie až po Hodějovice. Nachází se zde průmyslové areály, brownfieldy i residenční zástavba. Proto se městská teplárna zaměřuje na posílení svého přínosu, kdy další pozitiva svojí činnosti může znásobit přímo prostřednictvím svého majetku a investic.
Ať už se jedná o výstavbu zařízení na energetické využívání odpadů ZEVO Vráto na severu této oblasti nebo dokončenou rekultivaci odkaliště Hodějovice na jihu. V území tedy vznikají dvě netušená iniciační těžiště, která spolu se záměrem propojení českobudějovického nádraží na východní stranu kolejiště, a při koncepčním využití dalších pozemků v majetku statutárního města, mohou rozpohybovat investice správným směrem. Důležitou roli hraje také majetek Jihočeského kraje či klíčových soukromých vlastníků. Nutná bude také koordinace s okolními obcemi.
Během příštích 20 až 40 let může ve východní části města přibýt 38 tisíc nových obyvatel a vzniknout 28 tisíc moderních pracovních míst. To pozitivně ovlivní daňové příjmy města, odhaduje se nárůst zhruba 500 milionů korun ročně. Z nich se může financovat provoz jihočeské metropole a její další rozvoj. Jedná se o území na ploše zhruba 780 hektarů a jeho budoucí rozvoj je ojedinělou příležitostí pro všechny. Může zde vyrůst moderní čtvrť 21. století, kde městská teplárna, jako moderní energetika, podpoří zelenou infrastrukturu a místní sdílenou ekonomiku. Navíc zde lze objevit také mnoho nevyužitých vodních či zelených ploch, které lze vhodně zasadit do celého konceptu.
Studie ČB.21 Smart Green City zaujala média:
Přeměnou industriálních částí vznikne v Budějcích bydlení pro 38 tisíc lidí
Budějovice chtějí rozšířit o 38 000 obyvatel
Komentář Statutárního města České Budějovice:
Koncepční urbanistická studie ČB.21 Smart Green City výrazně promluví do tváře Budejovic