Od 1. ledna 2021 vstoupil v platnost nový zákon o odpadech a tři další související zákony, které Poslanecká sněmovna schválila 1. prosince 2020 a následně zákon podepsal prezident republiky.
Konec skládkování v roce 2030
Jednou z nejdůležitějších změn, které nový zákon přináší, je posunutí ukončení skládkování komunálního odpadu z roku 2024 na rok 2030 za postupného navyšování poplatků za skládkování. Z 800 Kč za 1 tunu se má částka zvyšovat postupně až na 1 850 Kč za 1 tunu v roce 2029. Přijetím nového zákona se navyšují obcím náklady spojené s uložením směsného komunálního odpadu na skládkách, ale zároveň dochází ke snížení poplatku za uložení nebezpečného odpadu. Již od 1. ledna 2021 došlo k omezení typu odpadů, který může být na skládky ukládán. K dalším změnám dochází také v oblasti distribuce výnosů z vybraných poplatků mezi obcemi a Státním fondem životního prostředí.
Nový odpadový zákon, který je součástí komplexní transpozice evropského oběhového balíčku do české národní legislativy, významně podporuje třídění odpadu a využívá různé motivační mechanismy (například třídící slevy pro obce). Novela zákona o obalech zase počítá s tím, že sběrná místa budou muset být zřízena v 90 procentech obcí, jejich zajištění budou řešit výrobci či prodejci obalů s tím, že recyklovatelné obaly budou finančně zvýhodněny před nerecyklovatelnými. Do roku 2030 se počítá s tím, že obce zajistí, aby jejich tříděný odpad tvořil 65 % z celkového objemu komunálního odpadu. V současnosti se jedná pouze o 38 % tříděného odpadu.
Jedná se tedy o soubor nástrojů k naplnění dlouho avizovaných cílů, které předpokládají, že po roce 2035 se bude 65 % odpadů recyklovat, 25 % energeticky využívat a pouze maximálně 10 % skládkovat. Tento zákon v Příloze č. 7 definuje také energetickou účinnost, po jejímž překročení se odpad „neodstraňuje“, ale „energeticky využívá“.
Podle EU to prospěje nejen životnímu prostředí, ale i pracovnímu trhu, protože recyklací a energetickým využíváním odpadů vzniknou nová pracovní místa.