O výsledcích mezinárodního architektonického workshopu na budoucí podobu Energetického parku České Budějovice je rozhodnuto.
Workshop řešil budoucí podobu obálky ZEVO Vráto, možnosti využití zbytku areálu i nejbližšího okolí. V každém z těchto tematických okruhů mohl zvítězit někdo jiný. Na začátku projevilo zájem o účast 22 týmů složených z architektů a krajinářů ze sedmi zemí. Do finále se dostaly čtyři: česko – švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects, českobudějovický A8000, pražský ateliér Ova + Rehwaldt Landscape Architects a mezinárodní tým Eiko Tomura Landscape Architects + ohboi + jika-cz, do něhož se spojila česká studia s japonským ateliérem.
Ateliér Lasovsky Johansson Architects vytvořil zcela novou budovu ZEVO, kterou velkoryse pojal jako dominantu města, současně ale zvolil citlivou úpravu okolní krajiny, a proto mu porota udělila dvě první místa (tematický okruh 1 a 3).
Jako nejlepší návrh pro uspořádání vnitřního areálu ZEVO (tematický okruh 2) byl vybrán návrh ateliéru A8000, který detailně zmapoval lokální potřeby, zohlednil názory místních aktérů a navrhl komplex zastřešující několik vzájemně souvisejících aktivit. S ohledem na maximální recyklaci stavebních prvků a úsporu investičních nákladů budějovičtí architekti navrhují revitalizovat stávající objekt výtopny, který tím uchrání před demolicí a naopak mu přisuzují udržitelnou budoucnost a veřejné využití.
„Všechny soutěžní návrhy byly velmi kvalitně zpracované a představovaly různé možnosti řešení. Vedli jsme o nich velmi podrobnou diskuzi s autory a pak i mezi sebou,“ uvedl předseda poroty Ing. arch. Petr Štefek po hodnotícím zasedání. V jeho rámci se porota setkala s každým finalistou, který jí svůj soutěžní návrh představil. Na to navázala diskuze.
„Děkujeme všem za účast a gratulujeme vítězům. Architekti a urbanisté navrhli velmi zajímavá, inspirativní řešení, která mohou dosluhující uhelnou výtopnu a zapomenutou, takřka neprostupnou krajinu proměnit nejen v působivé objekty určené k efektivní výrobě energií, ale i v ojedinělé společensko-vzdělávací centrum, sloužící celoročně občanům města. Předpokládáme, že velkou část z došlých nápadů lze zrealizovat paralelně s již vyprojektovanými objekty ZEVO. Ctíme přitom charakter území, snažíme se o zlepšování životního prostředí a rozvíjíme potenciál širšího okolí. O to nám v tomto unikátním workshopu zejména šlo,“ říká Václav Král, předseda správní rady společnosti ZEVO Vráto, která je vyhlašovatelem soutěže.
Příprava ZEVO Vráto se již nachází v pokročilé fázi a harmonogram realizace stavby je pevně stanoven. Zahájení provozu se plánuje na rok 2028.
„Harmonogram projektu je neúprosný, přesto se budeme snažit o realizaci zmíněných principů a maximální soulad navržených konceptů. Spoluprací s dalšími firmami a institucemi, které působí v našem městě, jenom posilujeme komunitní charakter našich činností a systematicky iniciujeme rozvoj lokality,“ dodal Václav Král.
Všechny návrhy budou veřejnosti představeny na výstavě, která se uskuteční přímo v prostorech stávající výtopny Vráto. Bude to další příležitost seznámit se s postupnými kroky při snižování spotřeby fosilních paliv v Českých Budějovicích, zavádění principů cirkulární ekonomiky a také s možnostmi rozvoje celé lokality a zlepšení jejího napojení na zbytek města.