Z definice směrnice Evropského parlamentu 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů vyplývá, že energie původem ze směsného komunálního odpadu je částečně obnovitelná, jelikož část je tvořena biologicky rozložitelným odpadem (tedy organickým uhlíkem). Zbytek připadá na tzv. fosilní uhlík, který se v odpadu nachází především v podobě plastů.
ZEVO je tak díky získávání energie z biologické složky odpadu považováno za alternativní zdroj energie, jehož přínos k dekarbonizaci lokální energetiky lze ještě posílit vhodným začleněním odpadů do celkového palivového mixu komunity.
Kalorický potenciál odpadů (jejich výhřevnost) lze totiž efektivně využít při nahrazení ryze fosilních, neobnovitelných paliv (uhlí, zemní plyn). Při výrobě elektřiny a maximalizaci využití tepla vyrobeného v ZEVO pro vytápění či chlazení budov nebo dodávky technologické páry výrobním podnikům se tento efekt ještě zvýrazňuje.
Synergie ZEVO Vráto s největší fungující sítí zásobování tepelnou energií v kraji a celoročními dodávkami energií společensky odpovědným a ekologicky smýšlejícím odběratelům je proto obrovskou výhodou pro maximalizaci popisovaných environmentálních přínosů.
EU projekty ZEVO podporuje
V posledních letech se podařilo v Evropě spolufinancovat za podpory různých evropských fondů a dalších zdrojů projekty v Bulharsku, Litvě, Srbsku i Estonsku. Polsko získalo evropskou podporu hned na několik svých projektů ZEVO.