Zástupci architektonických ateliérů, řešících v mezinárodním workshopu budoucí podobu českobudějovického ZEVO, navštívili 2. října Kodaň. Zdejší zařízení na energetické využití odpadů Amager Bakke je totiž mimořádnou ukázkou zdařilé symbiózy působivé, funkční architektury a průmyslového objektu.
Od roku 2017 stojí v centru dánské metropole a teplem vyrobeným až ze 400 tisíc tun odpadů za rok zásobuje na 150 tisíc domácností. Osmdesát metrů vysoká dominanta, navržená studiem BIG architekta Bjarkeho Ingelse, slouží nejen jako teplárna a elektrárna, ale i jako společenské centrum. Na střeše má vyhlídkovou plošinu s barem a celoroční, 450 metrů dlouhou sjezdovku s umělým povrchem. K ní vede výtah, přes který je vidět do útrob budovy. Část vnějšího pláště tvoří lezecká stěna vysoká 85 metrů, je zde i stezka pro pěší nebo místo na svatby.
Kodaň doufá, že se i díky projektu zachytávání CO2 v tomto ZEVO a flotile elektrovozidel pro svoz odpadů stane prvním uhlíkově neutrálním městem na světě.
Zajímavou inspirací proto byla také odpolední návštěva kampusu Copenhagen International School, jehož fasádu tvoří 12 tisíc speciálních fotovoltaických panelů. Se 6 048 m2 patří v Dánsku mezi největší solární plochy integrované v rámci budovy.
Po ZEVO v Plzni – Chotíkově, zprovozněném v roce 2016, které si skupina architektů prohlédla již v červnu, šlo o druhou cestu, na níž měli účastníci urbanisticko-krajinářské soutěže možnost poznat běžný provoz ZEVO. Ta v Evropě nejmodernější jsou i cennou inspirací k úspěšnému propojení osvědčených energetických technologií s jejich okolím.
Budoucí podobu obálky ZEVO Vráto a využití jeho nejbližšího okolí řeší čtyři týmy architektů a krajinářů, vybrané z celkem 22 zájemců ze sedmi zemí. Jde o česko – švédský ateliér LASOVSKY JOHANSSON Architects ApS, českobudějovický A8000, pražský ateliér OVA + Rehwaldt Landscape Architects a mezinárodní tým Eiko Tomura Landscape Architects + ohboi + jika-cz, do něhož se spojila česká studia s japonským ateliérem.
Mezinárodní workshop vyhlášený v dubnu naplno odstartoval počátkem června pracovním setkáním zástupců finalistů v areálu dosluhující uhelné výtopny Vráto. Představitelé Teplárny České Budějovice a její dceřiné společnosti ZEVO Vráto, zde představili detaily záměru. Proběhla také prohlídka budoucího brownfieldu, jehož další rozvoj přináší také unikátní příležitost pro rozvoj celého okolí.