V Českých Budějovicích se systematicky připravuje komplexní projekt na realizaci zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), v jehož rámci probíhá architektonický soutěžní workshop. Do něho se přihlásilo celkem 22 soutěžních týmů z Česka, Velké Británie, Slovenska, Rakouska, Švédska, Dánska a Japonska, z nichž odborná porota 19. května po vyhodnocení předložených referenčních projektů vybrala čtyři finalisty Jejich vizitky a ukázky referenčních prací najdete v tomto miniseriálu.
Podle předsedy poroty Ing. arch. Petra Štefka šlo o nelehký úkol, protože se do této komplexní soutěže přihlásil nezvykle vysoký počet soutěžících a všichni představili velmi kvalitně sestavené týmy s přesvědčivými zkušenostmi jak v oblasti architektury, urbanismu, ale i krajinářských úprav.
„Radili jsme se s kolegy porotci téměř celý den. Jsme přesvědčeni, že konečný výběr zajistí, aby workshop představil různorodá a pestrá řešení,“ uvedl Petr Štefek.
Workshop se zaměřuje na architektonické řešení obvodového pláště technologické části, prověří jeho vztah k celému brownfieldu dosluhující uhelné výtopny a navrhne začlenění areálu do okolní krajiny. Vznikne tak unikátní komplex propojující moderní technologie s kulturní přírodou, na kterou se v těchto místech po dlouhá léta zapomnělo.
Zástupci soutěžních týmů se sešli v červnu v českobudějovické výtopně na úvodním pracovním setkání a již v září budou porotě prezentovat své prvotní koncepty.
Představujeme účastníky architektonického workshopu
OVA + Rehwaldt Landscape Architects
Úspěšný český architektonický ateliér ov architekti založený Jiřím Opočenským a Štěpánem Valouchem má dnes dvacet stálých členů a partnera kanceláře architekta Ondřeje Králíka.
Jedna z jejich nejznámějších realizací, sídlo firmy Lasvit, prezentované v portfoliu, získalo hlavní ocenění v České ceně za architekturu 2020, a bylo nominováno na evropskou cenu za architekturu Miese van der Rohe stejně jako Spolkový dům ve Slavonicích.
Ateliér krajinářské architektury Tilla Rehwaldta vznikl v roce 1993 v Drážďanech a od roku 2017 má pobočku v Praze. Se svým týmem se v posledních letech podílí například na revitalizaci památkově chráněného parku Karlovo náměstí v Praze.
A8000
Ateliér A8000 založený Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Je neodmyslitelně spjat s Českými Budějovicemi, kde vznikl a postupně se rozšiřoval. Dnes má pobočku i v Praze a v Brně a realizace v tuzemsku a zahraničí.
Ve svém portfoliu ateliér prezentoval zejména rekonstrukci pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice, který získal čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu. Mezi další výrazné realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze. Ateliér A8000 stojí také za vítězným urbanistickým návrhem transformace okolí jezera Medard na Sokolovsku nebo se podílí na přeměně brněnské lokality Špitálka.
LASOVSKY JOHANSSON Architects
Česko – švédský ateliér prezentovaný architekty Jurášem Lasovským a Hannou Johansson přizval k účasti v soutěžním workshopu známé designové studio OMGEVING specializované na krajinnou architekturu a městský design, sídlící v Antverpách, Gentu, Bruselu a Hồ Chí Minh.
Obě studia byla v minulosti několikrát oceněna v rámci mezinárodních soutěží za nápaditá řešení. Studio LASOVSKY JOHANSSON Architects například za návrh Muzea Lesních Finů v Norsku. Ateliér OMGEVING pak například za návrh masterplanu tzv. zeleného koridoru ve Valencii, který by měl proměnit část jižní Valencie v krajinný park.
Eiko Tomura Landscape Architects + ohboi + jika-cz
Česká studia ohboi a JIKA-CZ pro účast v soutěžním workshopu navázala spolupráci s japonským ateliérem Eiko Tomura Landscape Architects.
Mladé studio ohboi bylo založeno triem Jan Kubát, Martin Jireš a Linda Kaliska. Už za poměrně krátkou dobu existence mu podařilo výrazně zapsat do české architektonické obce. Při účasti v soutěžích velmi často spolupracují s tradičním architektonickým a projekčním ateliérem JIKA-CZ. Skutečnost, že jde v daném případě o funkční spojení dokazuje mimo jiné společné vítězství v soutěžích na komplex Nový Eden nebo na nový depozitář Národní galerie Praha.
Architektka Eiko Tomura je představitelkou současné japonské generace landscape architektů. V minulosti spolupracovala s výraznými osobnostmi japonské architektury jako iroshi Sugimoto, Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa a Junya Ishigami a podílela se na vytvoření několika velmi ikonických realizaci, jako například Art biotop water garden v Japonsku nebo Parc du Louvre-Lens ve Francii.
více zde: Aktuality