Unikátní a nesporně ambiciózní projekt FabLab, který má být součástí zamýšleného Energetického parku České Budějovice, zazářil na střeše zdejšího největšího Obchodního centra IGY, kde se v noci z 29. na 30. srpna konala jubilejní 30. PechaKuchaNight. V průběhu akce ho představil architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.
Projekt PechaKucha, vymyšlený v roce 2003 v Tokiu, dává dohromady architekty, designéry, grafiky či výtvarníky, filmaře a muzikanty, aby představily své práce a záměry. Formát 20 x 20 je předem daný a zahrnuje 20 obrázků, kdy na každý připadá komentář v rozsahu maximálně 20 vteřin.
Vedle zařízení na energetické využití odpadů ZEVO Vráto, vyrábějícího teplo a elektřinu z komunálních odpadů, architekti z ateliéru A8000 navrhují přeměnit zbylé území brownfieldu v unikátní multifunkční technologický, edukační a komunitní komplex. Jeho součástí by měly být také vysokoškolské koleje, komunitní centrum i kvalitní veřejný prostor propojený s okolní, dosud těžko přístupnou a nevyužitou rybniční krajinou.
„Zvolili jsme citlivý a udržitelný přístup. Chceme existující budovy, konstrukce a zařízení z velké části zachovat a naplnit je životem. Prostě nově využít odkaz předků. Oslovili jsme místní komunitu, firmy, město i společnost Makemore a ukázalo se, že poptávka existuje,“ uvedl architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.
Část nazývaná FabLab, z anglického Fabrication Laboratory, by ale nebyla jen „výrobní laboratoří“. Návrh totiž naplňuje všechny tři pilíře udržitelnosti – ekonomický, sociální i environmentální. „Chceme zde vytvořit trvalý život, který bude vycházet z potřeb místních a povede k rozvoji východní části Českých Budějovic,“ řekl Martin Krupauer.