Okolí Hlincovy Hory nedaleko Českých Budějovic se kvalitou ovzduší blíží klimatickým lázním. A nic se na tom nezmění ani po zprovoznění zařízení na energetické využití odpadů ZEVO Vráto.
Shodli se na tom účastníci semináře, který koncem března uspořádalo odborné sdružení Geomed na Krajském úřadu Jihočeského kraje. „Těší nás, že renomovaní odborníci z řad lékařů, akademického prostředí a veřejného života se ztotožňují s přípravou zařízení na moderní energetické využívání odpadů, protože jeho dopady na okolní životní prostředí budou minimální. Pro dodržování emisních limitů bude kotel zajištěn několikastupňovým systémem čištění spalin na hodnoty významně nižší, než jsou stanovené limity,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva městské teplárny. „Pokud projekt takto akceptují i další odborníci napříč obory, potvrzuje se, že precizní příprava projektu, hodnoceného z různých pohledů dopadů na své okolí, se vyplatila,“ dodal.
Lékař docent Petr Petr, spoluzakladatel výzkumného projektu Geomed, uvedl, že bez ekologických programů a opatření, které místní podniky systematicky přijímají k ochraně ovzduší, se jihočeské lesy neobejdou. „Kvalita ovzduší je jednou z nezpochybnitelných podmínek ovlivňující stav přírody a lidského zdraví. Zásadní je, že ekologizaci svých výrobních zdrojů místní firmy, jako je třeba právě městská teplárna, nepodceňují. V dnešní industriální době je to pro mnohé asi překvapivé, ale vypovídá to o odpovědném přístupu k životu ve městě, kde jsme doma,“ oceňuje takové programy docent Petr.
Klima okolí Hlincovy Hory odborníci vysvětlují souběhem vlivů – nadmořskou výškou, příznivým prouděním vzduchu a pásy lesů, které krajské město obklopují. Léčebnou sílu zdejší přírodě dává lesní vzduch s obsahem balsamických silic. Ten formou přirozených inhalací může posloužit nejen k relaxaci, ale i k rehabilitaci a do určité míry rovněž k léčbě dýchacího systému.