Do stodvacetimetrové výšky na komínu výtopny ve Vrátě se po roce vrátil pár sokola stěhovavého. V hnízdní budce na předposledním ochozu komínu samička nyní zahřívá vajíčka, podle ornitologa by se mláďata měla narodit v polovině dubna.
Pro úspěšné hnízdění je umístění budky klíčové, protože sokoli si pro hnízdění hledají i v přírodě co nejvyšší místa, kde mají absolutní klid a výborný rozhled. Jsou zde také chráněni před predátory, kteří hnízda běžně napadají ve volné přírodě.
Zda chladné počasí posledních dnů letošní hnízdění negativně ovlivnilo, bude patrné již brzy. V loňském roce na řadě hnízdišť kvůli mrazu sokoli mladé neodchovali. To se ovšem netýkalo páru z Vráta, který vyvedl i přes nepříznivé podmínky tři zdravá mláďata.
Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. Protože při střemhlavém letu dosahuje rychlosti přes 350 kilometrů v hodině, patří k nejrychlejším tvorům na Zemi.
Samec je výrazně menší než samice, která snáší většinou dvě až čtyři vejce, z nichž se líhnou bíle ochmýřená mláďata.
Sokol stěhovavý je ohrožený dravec, který se ve druhé polovině minulého století dostal až na samou hranici vyhubení. O jeho záchranu se snaží různé projekty a jedním z nich je projekt obecně prospěšné společnosti Alka Wildlife. Ten se snaží vyhledávat vhodné hnízdní lokality a vytipovaná místa pak osazovat speciálními hliníkovými budkami, jak tomu bylo i v případě lokality Vráto.